100 spôsobov ako ušetriť


Ako ušetriť energiu v kuchyni

02.01.2011 20:23

Kuchyňa patrí medzi miestnosti, kde sa spotrebúva veľa energie. To preto, lebo v nej sa nachádza veľa spotrebičov. Z pomedzi všetkých spotrebičov, ktoré v domácnosti máme, najviac energie spotrebuje chladnička a mrazák. Poďme sa teda pozrieť akými spôsobmi môžme znížiť výdaj energie v kuchyni:

 1.  Používajte rýchlovarnú kanvicu - dokáže niekoľko násobne ušetriť elektirckú energiu ako keď by sme vodu zohrievali na sporáku
 2. Používajte hriankovač - podobne ako pri rýchlovarnej kanvici, tak i hriankovač dokáže ušetriť veľa energie oprorti robeniu hrianok na panvici
 3. Používajte umývačku riadu - umývačka riadu v porovnaní s ručným umývaním ušetrí veľké množstvo vody. Dnešné úmývačky riadu dokážu pracovať i s 11 litrami vody na jedno umytie a spotrebuvavajú veľmi málo elektrickej energie
 4. Voľte správnu veľkosť hrnca - veľkosť hrca voľte podľa varnej platničky. Ten by namal byt ani priliž veľký ani príliž malý vzhľadom na veľkosť platničky. Pri hrnci, ktorý je 2 cm užší ako platnička sa spotrebuje zhruba o 20% viacej energie. Pri hrnci, ktorý je príliž široký sa zas varenie zbytočne predĺži.
 5. Využívajte tlakový hrniec - je vhodné ho používať, keď niečo dlho varíte. Okrem toho, že vám dokáže ušetirť čas varenia, zníži vám spotrebu energie o 50%.
 6. Varte s pokrievkou - pri varení s pokrievkou môžte ušetriť až 70% energie vynaloženej na varenie.
 7. Používajte primerané množstvo vody - nevarte suroviny v zbytočne veľkom množstve vody. Čím väčšie množstvo vody, tým väčšie množstvo spotrebovanej energie.
 8. Sklokeramická doska s indukciou - pri rozhodovaní o kúpe spotrebiča voľte ten najviac úsporny. V prípade varných dosiek a sporákov je to sklokeramická doska s indukciou.
 9. Udržuje čisté dvierka na rúre - pomôže vám to, aby ste mohli len pohľadom kontrolovať stav jedla a zbytočne neotvárali dvierka na rúre. Pri každom otvorení dvierok sa stráca 15% tepla.
 10. Vypínajte rúru skôr než dopečiete - dopekajte veci pri vypnutej rúre. Týmto dokážete ušetriť ďalšiu energiu.
 11. Neptredhrievajte rúru - ak to nie je nevyhnutné, tak rúrú nepredhrievajte. Môžte tým ušetriť ďalších 15% energie.
 12. Rozmrazujte chladničky a mrazničky - pri súvislej vrstve ľadu chladnička alebo mraznička spotrebuje viacej energie ako bez nej
 13. Nedávajte do chladničky teplé veci - v tom prípade udržiavanie nastavenej teploty v chladničke vás stojí zvýšenú spotrebu energie.
 14. Nadstavte ideálnu teplotu chladenia a mrazenia - ideálna teploto v chladničke je 5 stupňou a v mrazničke -18 stupňou.
 15. Kupujte chladničku energetickej triedy A - v tom prípade šetríte neustále
 16. pošli na vybrali.sme.sk

Súvisiace články:

Nové druhy žiaroviek predstavujú obrovskú úsporu

Kde získať zľavu viac ako 50% - hromadné zľavy

Šetrite na letenkách

Ako ušetriť na každom nákupe

 

—————

Späť